JAGODA KAMCZACKA

Świeże owoce

Jagody kamczackie są nadal niezbyt popularne wśród konsumentów. Dopiero od kilku sezonów pojawiły się w handlu, dlatego wiele osób nadal niewiele o nich wie. Są nieco podobne do borówek amerykańskich. Są bogate w antocyjany stąd ich ciemnoniebieskie zabarwienie skórki. Rosną, podobnie, jak borówki na krzewach osiągających nawet 2,5 metra wysokości. Same krzewy są wytrzymałe na niską temperaturę, stąd ich uprawa jest z powodzeniem możliwa w Polsce. Są także dość odporne na szkodniki i choroby, mogą być uprawiane w systemie ekologicznym bądź integrowanym.

Same jagody, w zależności od odmiany, dorastają nawet do 4 cm długości, osiągając masę kilkunastu gramów. Są podłużne, o nieregularnym kształcie, a ich skórka jest pokryta woskowatym nalotem, co sprawia, że są bardzo atrakcyjne jako dodatek do deserów i ciast.

W zależności od odmiany jagody mogą być bardziej kwaskowate, lub słodsze, o ciekawym połączeniu smakowym. Niektórzy porównują smak świeżych jagód do mieszanki smaków kilku owoców – malin, jeżyn i borówek!

Dostępne opakowania:
świeże jagody kamczackie oferujemy w opakowaniach 250, 500-gramowych lub w dowolnych - zgodnie z zamówieniem klienta
Dostępne odmiany:
'Aurora', 'Jugana', 'Vostorg'

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy w jagodach kamczackich czyni z nich doskonały składnik diety skuteczny w zapobieganiu rozwojowi chorób cywilizacyjnych takich, jak m.in. nowotwory, choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca.

SAMO ZDROWIE

Wartość odżywcza jagód kamczackich

Owoce jagody kamczackiej charakteryzują się wysoką wartością odżywczą, ponieważ dostarczają wielu cennych witamin i minerałów. Zawierają witaminę C, która jest naturalnym przeciwutleniaczem. Związek ten wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego, przyczyniając się do wzmocnienia ogólnej zdolności immunologicznej organizmu i zmniejszenia częstości infekcji.

Jagoda kamczacka dostarcza również witaminy z grupy B, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz minerały niezbędne dla organizmu: wapń, potas, fosfor i magnez.

Owoce jagody kamczackiej są również źródłem innych substancji o właściwościach przeciwutleniających – związków fenolowych - wśród których znajdują się antocyjany, flawonoidy, proantocyjanidyny i kwasy fenolowe. Zmniejszają one szkodliwy wpływ wolnych rodników tlenowych, mają wysokie właściwości przeciwutleniające. Zapobiegają chorobom cywilizacyjnym, nowotworom, chorobom sercowo-naczyniowym (np. miażdżycy, zawałom serca, udarom), cukrzycy oraz opóźniają procesy starzenia się skóry.

jagoda